Яка екстрена профілактика сказу, які є методи лікування від цієї недуги, як вберегтися від вірусу, - про це розповів лікар-травматолог Козятинської ЦРЛ Іван Сергійович ШВЕЦЬ
У Вінницькій області вперше за 15 років зафіксували випадок смерті людини від сказу. Це сталося минулого місяця у Могилів-Подільському районі. Госпіталізованому в лікарню поставили діагноз «Сказ». Через декілька днів ця людина померла. Її покусала домашня кішка, яка не була щеплена від сказу та зникла наступного дня після укусу. Причиною смертельного випадку є те, що хворий своєчасно не звернувся за медичною допомогою та не отримав курс щеплень.
«Передається сказ від тварини до людини через укус або ослинення. Методів лікування від цієї недуги після появи перших симптомів не існує. Єдиний дієвий метод врятуватись – одразу звернутись до лікаря та зробити щеплення. Це безкоштовно. Вакцини достатньо. Протипоказів до даного щеплення немає! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе», - наголосив Іван Сергійович.
За обліком травматологічного кабінету поліклінічного відділення Козятинської ЦРЛ, за 9 місяців поточного року за антирабічною допомогою (вакцинацією) звернулося 58 чоловік (серед них дев’ятеро, тобто 15%, лише за вересень, причому у вересні 2022 року такий відсоток складав 10%). І з цих зафіксованих 58 епізодів у шести випадках (тобто, кожний дев’ятий) у тварин підтвердився сказ! Причому дві тварини з шести були домашніми (а саме коти). До слова, за статистикою, саме домашні тварини частіше нападають на людей.
Чим небезпечний сказ?
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (рабдовірусом). Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально.
«Людина яка захворіла на сказ, вона 100% помре. Вражається центральна нервова система, на яку діє рабдовірус. Він блокує основні сигнали нервової системи. Нервові імпульси не проходять і починається зупинка дихання, ковтання, серця і людина гине. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку», - зауважив лікар-травматолог.
Лікування сказу
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Що робити, якщо Вас вкусила тварина (алгоритм дій)?
- промити зону укусу/ослизнення водою з господарським милом, прикрити чистою пов’язкою зону укусу;
- негайно звернутися до лікаря чи травмпункту;
- отримати імуноглобулін та першу дозу вакцини від сказу. Якщо минуло більше 5 років з часу останньої вакцинації проти правцю, отримати дозу вакцини АДП-М;
- повідомити місцеві органи контролю про інцидент;
- продовжувати вакцинацію за схемою.
Як запобігти сказу?
- вакцинуйте домашніх тварин;
- повідомляйте місцеві органи контролю про бездомних тварин;
- навчайте дітей не чіпати та не годувати бродячих кішок або собак;
- навчайте дітей триматися подалі від диких тварин.