Чи виліковний рак шкіри?
Рак шкіри – це одне з найбільш частих онкологічних захворювань. Попри те, що всі новоутворення на шкірі легко побачити, звернення до лікаря з захворюванням в запущеній стадії – часте явище. Як вчасно розпізнати початок раку шкіри та не упустити свій шанс на одужання? Будемо розбиратися разом із лікарем-дерматовенерологом поліклініки ПАСІЧНИКОМ Юрієм Володимировичем.
«На жаль, кількість зареєстрованих випадків зростає щороку. Так, за 9 місяців 2023 року, за даними онкологічного кабінету поліклінічного відділення Козятинської ЦРЛ, зареєстровано 29 нових випадків раку шкіри, що є на 21% більше від такого ж періоду 2022 року, - зауважує Юрій Володимирович. – Ба більше: цьогоріч маємо випадок смерті від раку шкіри. 49-річний чоловік попри отримане належне лікування не зміг подолати меланому. Основна причина: пізнє звернення до лікаря! Пацієнт прийшов на прийом до дерматолога вже із IV стадією раку, із метастазами в усі внутрішні органи. Тож, найголовніше правило: вчасно звертатися до дерматолога, бити на сполох при найменшій підозрі і зміні шкіри».
Види та стадії раку шкіри
Під термін «рак шкіри» потрапляють кілька онкологічних захворювань. Кожна з цих хвороб має власні симптоми, у них різне походження й прогноз.
Розрізняють такі злоякісні новоутворення шкіри:
Базальноклітинний рак (базаліома).
Зустрічається частіше за інші види раку шкіри. Новоутворення утворюється з клітин епідермісу та має вигляд невеликого вузлика з проступаючою мережею кровоносних судин. Розвиваючись, пухлина починає кровоточити, вірогідна поява виразки. Найчастіше, локалізується на обличчі. Відрізняється повільним розвитком. Метастази відсутні. При правильному та своєчасному лікуванні досягається повне одужання.
Плоскоклітинний рак шкіри (грибоподібний).
Пухлина нагадує бородавку, кріпиться на тонкій ніжці. Іноді на поверхні утворюються лусочки. Легкий дотик може призвести до пошкодження пухлини. Може досягати розміру в кілька сантиметрів. У переважній кількості випадків розташовується на нижній губі. Також, може розміщуватися в роті. Проникає в глибокі шари шкіри, може давати метастази.
Найагресивніший вид раку шкіри. Розвивається з пігментованих клітин на місці родимок або веснянок. Родимка припухає, збільшується в розмірах, змінює форму й колір. Швидко зростає та може давати метастази навіть на ранніх стадіях.
Методи лікування раку шкіри залежать від виду та стадії захворювання.
Ознаки раку шкіри
Ознаки раку шкіри різні для меланоми та немеланомних видів. Меланома, перш за все, загрожує тим особам, у яких багато родимок або веснянок, особливо якщо вони з’явилися недавно. Якщо вони починають змінюватися, то на це слід звернути увагу.
Симптомами раку шкіри при меланомі можуть стати такі зміни:
- асиметрія родимки;
- зміна кольору родимки;
- нерівні межі - неправильні, розмиті;
- будь-які зміни - форми, розміру, кольору;
- збільшення родимки, коли розмір її більше 0,6 см;
- кровоточивість без причин.
Симптоми раку шкіри немеланомного типу:
- почервоніла або подразнена шкіра в області грудей та спини;
- невеликі білі цятки на шкірі з плямами крові;
- відкриті виразки, що кровоточать, чи покриті корочками;
- червоні нарости з невеликою щілиною посередині;
- білі смуги схожі на шрами, що з'являються без видимих причин;
- вкриті лусочками бородавки, які не піддавалися розчісуванню;
- червоні ділянки, на яких відчувається печіння;
- родимка на гіперемованій шкірі.
Також, слід звертати увагу на симптоми, характерні для всіх онкологічних захворювань. Серед них погіршення апетиту, безпричинне різке схуднення, збільшення лімфатичних вузлів, підвищена пітливість (особливо в нічний час доби), швидка втомлюваність, загальна слабкість, незначне, але стійке підвищення температури тіла.
Виявити ці симптоми нескладно. Важливо уважно стежити за станом своєї шкіри, оглядати тіло. При появі хоча б однієї ознаки, звертайтеся до лікаря!
Записатись до лікаря-дерматовенеролога можна з 8.00 до 16.00 за телефонами медичної реєстратури:
(04342) 2-02-15,
(063) 407-20-99,
(068) 370-09-65.
Козятинська ЦРЛ: ми цінуємо кожного пацієнта!