#ВУСОПАД у листопаді, який привертає увагу до чоловічого здоров’я: говоримо про рак простати із лікарем-урологом
Протягом листопада у світі триває щорічна акція Movember або ж «Вусопад», коли чоловіки відпускають вуса та бороди, щоб привернути увагу до раку простати, яєчок та інших проблем чоловічого здоров’я. Козятинська ЦРЛ долучається до цієї ініціативи.
Сьогодні поради щодо виявлення та лікування раку простати дає лікар-уролог поліклініки нашої лікарні МЕЛЬНИК Андрій Миколайович.
«Рак простати входить у п’ятірку хвороб, які є головними причинами смертності серед чоловіків, - зауважує лікар. - Простата (передміхурова залоза) — це невелика залоза у формі волоського горіха, яка виробляє насінну рідину, що живить та транспортує сперматозоїди. Рак простати — злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози.
Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою і потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози — в сусідні тканини. Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він ще не розрісся, то є великі шанси на успішне лікування. Такі пацієнти одужують і продовжують повноцінно і якісно жити.
Щороку у Козятинській ЦРЛ фіксується 20-25 нових випадків раку простати, щомісяця – 2-3. Шкода, але часто звертаються на прийом до лікаря чоловіки із хворобою у занедбаному стані – у ІІІ чи навіть IV стадії. Таких – біля 30% усіх виявлених випадків раку передміхурової залози. На жаль, навіть попри отримання відповідного лікування, такі пацієнти помирають», - наголошує МЕЛЬНИК Андрій Миколайович.
Фактори ризику
Вік. Найчастіше цей вид раку зустрічається в чоловіків, старше 50 років.
Сімейний анамнез. Якщо у близьких родичів був рак простати (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку грудей (BRCA1, BRCA2), ризик раку простати зростає.
Ожиріння. Люди з надмірною вагою, можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.
Расова приналежність. Представники негроїдної раси хворіють на рак простати частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп.
«Якщо у вас є підвищений ризик розвитку раку простати, проконсультуйтеся з лікарем-урологом щодо можливості чи необхідності проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА). Такий тест ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно робити усім чоловікам після 40 років раз на рік. Також щороку потрібно проходити УЗД передміхурової залози», - радить лікар-уролог.
Симптоми
На ранній стадії рак простати не має симптомів. Коли ситуація погіршується, чоловік може помітити:
- проблеми із сечовипусканням;
- ослаблення струменя сечі;
- кров у сечі;
- кров у спермі;
- біль у кістках;
- значне схуднення;
- імпотенцію.
Якщо помітили один з симптомів, ТЕРМІНОВО зверніться до лікаря.
Проконсультуйтесь з лікарем щодо необхідності та частоти профілактичних оглядів.