Після вживання сушеної риби у 32-річного козятинця виявили ботулізм: чим небезпечне захворювання
Смакування таранькою домашнього виробництва обернулося хворобою: з характерними симптомами ботулізму 10 листопада чоловіка госпіталізовано до інфекційного відділення Козятинської ЦРЛ.
Як повідомила завідуюча інфекційним відділенням Козятинської ЦРЛ Тетяна Василівна ХОМІЦЬКА, чоловік поїв сушених карасів, якими його пригостив родич.
«У чоловіка буквально через три дні після вживання тараньки різко впав зір – перестав бачити на близькій відстані. З такими скаргами козятинець прийшов на прийом до офтальмолога поліклініки, який і запідозрив у пацієнта ботулізм та відправив на консультацію до інфекціоніста. Вирішальним став інший симптом – незвично сильна і постійна спрага», - розповідає лікар-інфекціоніст.
Пацієнт одразу був госпіталізований до інфекційного відділення Козятинської ЦРЛ. Хворому, відповідно до протоколу лікування, введено протиботулістичну сироватку.
Наразі стан пацієнта стабілізувався, проте залишається середньо-тяжким. Хворий отримує симптоматичне лікування.
Тетяна Василівна зауважує, що в стаціонарі з ботулізмом при адекватному своєчасному лікуванні хворі проводять у середньому два тижні, серйозних ускладнень зазвичай не виникає.
Чим небезпечний ботулізм?
Ботулізм – це харчове отруєння, гостре токсичне інфекційне захворювання, яке викликає анаеробна бактерія Сlostridium botulinum. Вона міститься в консервованих овочах, грибах, м’ясі, копченій ковбасі, сушеній, соленій, в’яленій рибі домашнього приготування або придбаних на стихійних ринках.
Більшість харчових продуктів, забруднених ґрунтом чи випорожненнями тварин і птахів, можуть містити спори збудника інфекції за умови зберігання продуктів у анаеробних умовах, тобто за відсутності кисню.
Серед симптомів ботулізму:
- порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети (одна з найперших ознак ботулізму);
- сильно виражена сухість у роті, незвична спрага і разом із тим розлад ковтання (хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі);
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
- запаморочення;
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Профілактика:
- під час приготування риби не порушувати цілісності її кишкового тракту;
- солити рибу охолодженою при температурі не більше +4 градусів С з дотриманням технології приготування – концентрацією солі більше 10%;
- ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби;
- при смаженні й тушкуванні риби й м’яса забезпечувати їх достатню термічну обробку, дотримуватися належного температурного режиму при консервуванні;
- не вживати консерви з ознаками здуття ємності чи недоброякісності;
- надавати перевагу консервам промислового виробництва, виготовлених за технологією, яка розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та лабораторним контролем.
За першої підозри на ботулізм зверніться до лікаря!