Кабінет "Довіра" Козятинської ЦРЛ: щороку реєструється біля 10 вперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції
Традиційно 1 грудня увесь світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-інфікованими, який вперше відзначався у 1988 році з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Головна мета цього дня – звернути увагу суспільства на проблеми соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу, підвищити обізнаність населення про ВІЛ-інфекцію/СНІД.
«Епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції/СНІДу на Козятинщині, як в цілому в Україні залишається напруженою, але контрольованою. Щорічно збільшується кількість виявлених та зареєстрованих інфікованих і хворих на ВІЛ/СНІД», - розповідає лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» поліклініки Козятинської ЦРЛ Валентина Леонідівна ГУЦОЛ.
Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Вона знаходиться на другому місці у Східній Європі за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За інформацією Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД в Україні проживає понад 250 тисяч українців, які інфіковані ВІЛ.
Щодня діагноз «ВІЛ» отримують майже 60 українців та помирає від СНІДу 7 людей.
У кабінеті «Довіра» Козятинської ЦРЛ щороку реєструється біля 10 вперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції. Від початку війни в Україні, у Козятині почали реєструвати також хворих на ВІЛ/СНІД переселенців, що отримували у себе вдома антиретровірусну терапію (АРВ-терапію) і, змінивши місце проживання через війну, вирішили не припиняти лікування.
Загалом, від початку існування у структурі поліклінічного відділення Козятинської ЦРЛ кабінету «Довіра» зареєстровано 428 хворих (перший запис створено 26 січня 1999 року). Наразі на обліку залишається 99 чоловік (третина з них – мешканці Козятина), з яких 89 отримують лікування.
Лікар-інфекціоніст наголошує, що АРВ-терапія гарантована БЕЗОПЛАТНО усім хворим, що її потребують. Такі захворювання як ВІЛ-інфекція потребують постійного контролю, включення та забезпечення медичними препаратами. Успішність лікування ВІЛ у конкретного пацієнта напряму залежить від регулярності прийому АРВ-терапії.
Реєструють у кабінеті «Довіра» і дітей, що народжені від ВІЛ-позитивних батьків. Так, за майже 25 років роботи зареєстровано 83 таких дитини. Цьогоріч маємо 1 дитину. За здоров’ям малят спостерігають протягом 18 місяців і, якщо результати аналізів на ВІЛ/СНІД негативні, з обліку знімають. Наразі, зауважує Валентина Леонідівна, усі діти здорові і не інфіковані.
Найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції зареєстрована у віковій категорії 25–49 років, тобто ВІЛ-інфекція вражає найбільш працездатне та репродуктивне населення і може призвести до посилення та загострення існуючих негативних демографічних і соціально-економічних тенденцій.
Серед ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, що перебувають на обліку в кабінеті «Довіра» Козятинської ЦРЛ, переважна кількість – 88 з 99 - інфіковані статевим шляхом, 12-ро інфікувалося під час уживання наркотиків шляхом ін’єкцій.
«На сьогодні тестування на ВІЛ залишається єдиним способом дізнатися свій статус і вчасно розпочати лікування, - зауважує лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» Козятинської ЦРЛ. – Маємо в достатній кількості БЕЗКОШТОВНІ ШВИДКІ ТЕСТИ (результат отримується через 15 хвилин після тестування). Для проходження тестування на ВІЛ не потрібно направлення чи попередній запис – просто будьте свідомими і приходьте перевірити свій ВІЛ-статус. Пройдіть тестування на ВІЛ і запросіть свого партнера або партнерку долучитися. У разі позитивного результату тесту вас одразу ж проконсультують та запропонують вам розпочати лікування».
Кабінет «Довіра» працює у кабінеті №5 на 1 поверсі поліклініки Козятинської ЦРЛ.
Тестування усіх бажаючих щодня протягом робочого часу: з 8.00 до 16.00.
ДОВІДКА
ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Від моменту зараження ВІЛ до вираження симптомів СНІДу може минути понад 10 років. Виявити інфікування може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ. При негативному статусі слід пам’ятати про «період вікна» — час із моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.
Вірус передається:
- статевим шляхом (при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою);
- парентеральним шляхом (через кров, насамперед, через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин; через забруднений, нестерильний медичний інструмент);
- від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).
ВІЛ-інфекція не передається:
- через рукостискання;
- обійми;
- кашель або чхання;
- при використанні загального телефону;
- при відвідинах хворого в лікарні;
- через укуси комах;
- при користуванні загальним туалетом;
- через їжу і посуд при сумісному помешканні;
- при купанні в басейні, лазні або ванні;
- через білизну і одяг.
Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ-інфекцією:
- уникати випадкових статевих зв'язків (використовувати презирвативи);
- утримуватись від вживання наркотичних речовин якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків;
- не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
- для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
- вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якомога раніше звернуться в жіночу консультацію для проведення профілактичного лікування;
- для ВІЛ-позитивної матері, щоб запобігти інфікуванню дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.