Шляхи боротьби та подолання прокрастинації
· Використовуйте списки справ з пріоритетами та визначенням дедлайнів.
· Пробачайте себе за відкладання справ у минулому. Дослідження показують, що самопрощення, самоприйняття допомагає людині ставитися до себе більш позитивно, знижує ймовірність прокрастинації в майбутньому.
· Зосереджуйтеся на вирішенні, а не на уникненні.
· Винагороджуйте себе за виконану роботу і регулярно нагадуйте собі про серйозні наслідки невиконання тих завдань, яких ви уникаєте.
· Попросіть кого-небудь із друзів, колег перевіряти вас. Тиск з боку людей, що розуміють вас – працює! Це дієвий принцип самодопомоги.
· Намагайтеся братися за завдання одразу, як тільки вони виникають. Не дозволяйте їм накопичуватися протягом наступного дня.
· Перефразуйте свій внутрішній діалог. Фрази «потрібно» і «повинен» передбачають, що у вас немає вибору в тому, що ви робите. Це може змусити вас почуватися безсилим і, навіть, призвести до саботажу. Однак фраза «Я сам це обираю» означає, що ви володар свого часу, проекту. Лише ви дозволяєте краще контролювати своє робоче навантаження.
· Мінімізуйте відволікаючі фактори: перегляд відео, соцмережі, тощо.
· Розвивайте цікавість та допитливість. Якщо ви відчуваєте спокусу відкладати справи на потім, зверніть увагу на відчуття, що виникають у ваших думках та тілі. Подумайте, які почуття викликає у вас ця спокуса? Де ви їх відчуваєте у своєму тілі? Що вони вам нагадують? Що відбувається з думкою про прокрастинацію, коли ви її спостерігаєте? А якщо її посилити/розсіяти чи спробувати замінити на інші емоції? Як змінюються ваші відчуття в тілі, коли ви думаєте про те, що зможете впоратися зі зволіканням?
· Створіть власне бачення (vision), що допомагає зрозуміти свою мету, плани, навички і те, чим ви хочете займатися у своєму житті. Воно допомагає зосередити зусилля на правильних діях, розставити пріоритети, зрозуміти, що мотивує, дає почуття радості, натхнення та щастя.
· Застосовуйте матрицю справ, розміщуючи справи, відповідно до критеріїв важливості та терміновості (автор методу – 34-ий президент США, Дуайт Ейзенхауер). Співвідношення важливості та терміновості – головний критерій в розставлянні пріоритетів. Якщо Ви відсортуєте усі свої справи, то у вас з'явиться можливість зосередити свої сили на ключових та важливих завданнях.
Варто розуміти, що прокрастинація – це глибоко екзистенційна проблема. Вона стосується сенсу нашого життя, питань індивідуальної свободи волі і більшою мірою того, на ЩО ми бажаємо витрачати свій час, а не про те, як ми це робимо насправді.