Що таке цистит та як його уникнути?
Початок зими і холодів, вогкої погоди - це пора загострення багатьох хронічних захворювань. До найпоширеніших належить #цистит. Отже, що це за хвороба та як її уникнути - питаємо у лікаря-уролога Козятинської ЦРЛ Андрія Миколайовича МЕЛЬНИКА.
Цистит – це запалення сечового міхура. Найчастіше причиною циститу є інфекція сечовивідних шляхів (ІСШ). ІСШ виникає, коли бактерії потрапляють у сечовий міхур або уретру та починають розмножуватися. Це також може трапитись і з природними бактеріями в організмі, які стають незбалансованими. Як наслідок ці бактерії призводять до інфекції та викликають запалення. Найчастіше цистит протікає гостро або ж виникає раптово. Циститом може захворіти будь-яка людина, але найчастіше зустрічається у жінок.
Симптоми:
часті позиви до сечовипускання (навіть після випорожнення сечового міхура);
каламутна сеча або специфічний запах від неї;
підвищення температури;
відчуття тиску або переповнення сечового міхура;
спазми в животі чи спині.
Якщо у вас є ознаки та симптоми, характерні для ниркової інфекції (біль у спині або боці, лихоманка та озноб, нудота та блювання), потрібно обов'язково звернутись за консультацією до лікаря. Також якщо у вас з'явилося часте, болісне сечовипускання або ви помітили кров у сечі та ці всі симптоми тривають декілька годин або довше, зателефонуйте лікарю.
Можливі причини циститу:
інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ);
прийом певних видів наркотиків;
опромінення;
постійне використання катетера;
засоби гігієни, що дратують вашу сечовидільну систему.
Види циститу
Цистит може бути як гострим, так і інтерстиціальним. Гострий цистит виникає раптово, інтерстиціальний цистит - хронічний або тривалий. Як гострий, і інтерстиціальний цистит мають низку можливих причин. Причина циститу визначає тип. Розрізняють такі типи циститу:
Бактеріальний. Виникає, коли бактерії потрапляють до уретри або сечового міхура і спричиняють інфекцію. Якщо інфекція пошириться на нирки, це може стати серйозною проблемою для здоров'я.
Медикаментозний. Ліки проходять через ваш організм і потім виходять через сечовивідну систему та деякі з них можуть дратувати сечовий міхур при виході з організму.
Радіаційний (променевий) цистит. Променева терапія використовується для знищення ракових клітин та зменшення розміру пухлини, але вона також може пошкодити здорові клітини та тканини. Променева терапія в області тазу може спричинити запалення сечового міхура.
Цистит стороннього тіла. Постійне використання катетера (трубка, що використовується для полегшення виходу сечі з сечового міхура), може збільшити ризик бактеріальної інфекції та пошкодити тканини сечовивідних шляхів. Запалення можуть спричиняти як бактерії, так і пошкоджені тканини.
Хімічний. Деякі засоби гігієни (сперміцидні желе, діафрагма зі сперміцидом, спреї для жіночої гігієни) можуть дратувати сечовий міхур.
Цистит, пов'язаний з іншими захворюваннями - діабет, камені в нирках, ВІЛ, збільшена простата, травми хребта.
Цистит частіше зустрічається у жінок через коротшу уретру. Проте, як жінки, так і чоловіки схильні до ризику цього стану.
Жінки можуть піддаватися вищому ризику циститу, якщо вони:
сексуально активні;
вагітні;
використовують діафрагму зі сперміцидом;
користуються засобами особистої гігієни, що дратують сечовидільну систему.
Профілактика
Пийте багато рідини (особливо води). Надважливо пити багато рідини після хіміотерапії або променевої терапії.
Якщо ви відчуваєте позиви до сечовипускання, не відкладайте відвідування туалету.
Витирайтеся після спорожнення кишківника. Це запобігає поширенню бактерій з анальної області в піхву та уретру.
Приймайте душ, а не ванну. Якщо ви схильні до інфекцій, то саме душ, а не ванна, допоможе запобігти хворобі.
Акуратно промивайте шкіру навколо статевих органів. Робіть це щодня, але не використовуйте тверде мило.
Якнайшвидше спорожніть сечовий міхур після сексу. Аби позбутися бактерій, випийте повну склянку води.
Дотримуйтесь збалансованої дієти.
World Health Organization Ukraine
Міністерство охорони здоров'я України
Записатися на прийом до лікаря-уролога поліклініки Козятинської ЦРЛ можна щодня (з понеділка по п’ятницю) з 8.00 до 16.00 за телефонами медичної реєстратури:
(04342) 2-02-15,
(063) 407-20-99,
(068) 370-09-65.
Козятинська ЦРЛ: ми цінуємо кожного пацієнта!