Гельмінти (глисти) - це дрібні паразити, які заражають людину та призводять до гельмінтозу
Вони передаються переважно через забруднені ґрунт, воду, фрукти та овочі, руки.
У світі зареєстровано близько 250 видів гельмінтів, які паразитують у людини, з них на території України поширені близько 30 видів, інші ж зустрічаються рідко.
Кишкові гельмінтози займають 3 місце у світі з-поміж інфекційних хвороб. 25% населення земної кулі уражено гельмінтами. Близько 100 млн. дітей на Землі мають затримку в рості та інші негаразди через гельмінтів. В Україні щорічно реєструють понад 1 млн випадків гельмінтозів. Протягом життя практично кожна людина переносить паразитарне захворювання.
До найпоширеніших типів гельмінтів належать:
Аскариди. Переважно живуть у тонкому кишківнику, але можуть підніматися по стравоходу і потрапляти у бронхо-легеневу систему. Механізм передачі збудника - фекально-оральний. Паразити передаються через некип’ячену воду, брудні руки, брудні ягоди та фрукти, хвора людина тощо. Симптоми: 1 фаза (міграційна) - ніщо не вказує на хворобу, згодом додаються ознаки загального нездужання, сухий кашель, підвищення температури, мокрота, висип; 2 фаза (кишкова) - враження кишкового тракту людини.
Гострики. Переважно живуть у товстому кишківнику та прямій кишці. Причина зараження - недотримання належної гігієни, забруднена вода, фрукти, овочі. Симптоми: сильний свербіж у ділянці заднього проходу (особливо вночі), а також яйця або маленькі білі черв’ячки у випорожненнях.
Лямблії. Інфікування відбувається при споживанні термічно не оброблених продуктів, води, а також через недотримання гігієни рук. Симптоми: болі в животі (часто в області пупка), нудота та блювота, здуття живота, діарея, закрепи тощо. Інфекція проходить самостійно протягом декількох тижнів. Особливо небезпечні - для дітей (може призвести до затримки розвитку, сильного зневоднення, виникнення непереносимості лактози тощо).
Поради, що допоможуть вам уникнути зараження лямбліями в побуті:
Перед прийомом їжі обробіть продукти та дотримуйтеся всіх необхідних заходів, щоб у продукти не потрапили хвороботворні мікроби, цисти і яйця паразитів. Привчіть дитину користуватися лише чистими приборами. Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням ретельно мийте під проточною водою, обдавайте гарячою водою (температура 60 - 70 °C). Рибу та м’ясо піддавайте необхідній термічній обробці.
Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм, у разі необхідності її слід попередньо прокип'ятити.
Перед прийомом їжі, після прогулянки, гри з тваринами, відвідування туалету обов'язково мийте руки з милом. До такого ж правила привчіть дитину.
Вчасно підстригайте нігті, відучіть дитину від шкідливої звички їх гризти, обсмоктувати пальці, ручки, олівці, іграшки та інші предмети.
Забороніть дитині кликати тварин до обіднього столу й місця, де готується їжа. У жодному випадку не дозволяйте дітям гратися з бездомними тваринами.
Ретельно обстежуйтесь у випадку тривалих порушень травлення й апетиту, втрати маси тіла. Періодично профілактично обстежуйте дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на гельмінтози.
Діти особливо вразливі до гельмінтоза. Якщо у вашої дитини є скарги на біль у животі, погіршення апетиту чи свербіж — варто звернутися до лікаря та здати аналізи на гельмінти.
У клініко-діагностичній лабораторії Козятинської ЦРЛ ми пропонуємо точні тести для виявлення паразитів, що допоможуть своєчасно виявити проблему та запобігти розвитку ускладнень.
Не нехтуйте здоров’ям своїм та своїх малюків!
Нагадаємо, клініко-діагностична лабораторія знаходиться на другому поверсі поліклініки. Для здачі аналізів необхідно мати електроне направлення від сімейного лікаря.
Прийом аналізів у лабораторії лікарні: з 8.00 до 10.00 щодня крім суботи та неділі.
Козятинська ЦРЛ: ми цінуємо кожного пацієнта!