Спалах гепатиту А в Києві, десятки хворих. Які симптоми та як не заразитися — поради лікаря-інфекціоніста
19 травня — Міжнародний день боротьби з гепатитом (його символ — жовто-червона стрічка), який має на меті підвищити обізнаність громадськості щодо цієї хвороби. І сьогодні це, на жаль, актуально, адже вже кілька тижнів у Києві триває спалах гепатиту А.
Станом на ранок 12 травня захворіли 34 людини. З них 20 – це діти. Про це повідомили у Центрі громадського здоров'я.
В лікарнях 25 людей. Спалах стався у мікрорайоні Відрадний Солом'янського району міста. Інфіковані діти навчаються у трьох місцевих школах. Там перевіряють воду на збудники гепатиту А. Ці школи поки що перевели на дистанційне навчання.
Коли з'явилися перші хворі, фахівці Київського центру контролю та профілактики хвороб почали шукати контактних осіб. Під час обстеження понад 200 людей знайшли ще 18 інфікованих.
У трьох школах Солом'янського району, а також в навколишніх бюветах взяли на дослідження воду. Перевіряли також бутильовану воду в укриттях у школах. Проводили бактеріальне, хімічне та вірусологічне дослідження.
Перевірка показала, що вода у нормі, повідомили у ЦГЗ. Тож джерело зараження шукають далі.
Фахівці Київського центру контролю та профілактики хвороб звернулися до Київводоканалу за додатковою інформацією.
Гепатит А – що це за хвороба
Як пояснила лікар-інфекціоніст поліклініки Козятинської лікарні Віра Кравчук, гепатит А — це гостре інфекційне захворювання, яке вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна.
Гепатит А може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Як поширюється гепатит А
Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто ним можна заразитись, якщо вживати продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини.
В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому його часто називають хворобою брудних рук.
Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Ризик інфікування вищий у районах зі зруйнованими мережами водопостачання та каналізації, у закладах освіти та дитячих колективах, де гепатит А поширюється швидше.
Симптоми гепатиту А
Інкубаційний період гепатиту А, тобто час з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів, зазвичай триває 14-28 днів.
Симптоми можуть бути як легкими, так і тяжкими.
Найбільш розповсюджені з них:
- слабкість та втома;
- підвищення температури;
- втрата апетиту;
- нудота;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер'ї;
- потемніння сечі (до коричневого кольору);
- жовтяниця (пожовтіння шкіри та білків очей) — буває у 70% дорослих людей.
Проте не у всіх інфікованих є ці симптоми. Тому люди, які контактували з хворими, мають обов'язково пройти обстеження і розповісти лікарю, чи мають вони щеплення.
Вакцина від гепатиту А існує, але в Україні вона не входить до національного календаря щеплень, тобто не є обов'язковою для дітей. Лікарі закликають вакцинуватися і дітей, і дорослих.
Гепатит А: хто в зоні ризику
За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з'являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен.
Основні фактори ризику — це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, поїздки в райони з високою епідемічністю.
Як захиститися
Гепатит А гине через 5 хвилин кип'ятіння води. За кімнатної температури в сухому середовищі вірус зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
Майже всі люди повністю одужують після інфікування гепатитом А.
Якщо людина перехворіла на гепатит А, формується довічний імунітет.
Спосіб захисту від гепатиту А — це профілактика. Тобто вакцинація і дотримання правил гігієни: мити руки перед їжею, а також після кожного відвідування туалету.
Епідеміологи радять в осередках спалаху гепатиту А пити лише бутильовану або кип'ячену воду. При цьому потрібно кип'ятити не менше 10 хвилин.
Також треба добре мити овочі, фрукти, зелень і ягоди. Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації.
Записатись на прийом до лікаря-інфекціоніста у поліклініку Козятинської ЦРЛ можна щодня (з понеділка по п’ятницю) з 8.00 до 16.00 за телефонами медичної реєстратури:
(04342) 2-02-15,
(063) 407-20-99,
(068) 370-09-65.
Козятинська ЦРЛ: ми цінуємо кожного пацієнта!